عادت به مطالعه

مطالعه و افزایش ساعت مطالعه دو مقوله‌ی جداگانه هستند. همه‌ی ما سعی می‌کنیم ساعت مطالعه‌‌مان را افزایش دهیم تا حجم زیاد منابع را پوشش دهیم. قطعاً افزایش ساعت مطالعه، که رابطه‌ی مستقیمی با همت و تلاش دارد، تأثیر بسزایی در رشد و افزایش تراز خواهد داشت. شاید ٢۴ ساعت شبانه‌روز برای مطالعه‌ی همه‌ی منابع، کافی نباشد اما برای مطالعه‌ی منابع مفید و مؤثر وقت کافی داریم. با اجرای چند تکنیک ساده می‌توانیم به بازده خوبی برسیم:

۱- برای مطالعه وقت تعیین کنید. از روز قبل برنامه‌ی مشخصی برای مطالعه داشته باشید. به این ترتیب ذهنتان از قبل آمادگی خواهد داشت و هنگام شروع، کم‌تر بهانه‌جویی می‌کند. پیشنهاد می‌کنم اگر به مدرسه می‌روید، درس‌های همان روز و پیش‌خوانی درس‌های فردا را در اولویت قرار دهید.

۲- همیشه کنارتان یک کتاب باشد؛ حتی زمان استراحت. همنشینی با کتاب، تأثیر بسیاری در کسب عادت به مطالعه خواهد داشت. پس از مدتی خواهید دید دوری از کتاب چه‌قدر برای‌تان سخت می‌شود.

۳- زمان خاصی را به طور ثابت مخصوص ناهار، شام، فوق برنامه و خواب در نظر بگیرید. به این ترتیب زمان مطالعه‌تان نیز ثابت خواهد شد. تکرار کارهای تکراری، عادات شما را سریع‌تر خلق می‌کند.

۴- از تلویزیون، تلفن همراه و اینترنت فاصله بگیرید. این یک تصمیم منطقی و کاملاً ممکن است. این سرگرمی‌های جذاب، هیچ تأثیری در آینده‌ی شما نخواهند داشت، مگر این‌که از آن‌ها به صورت کنترل‌شده و در راستای اهداف آموزشی استفاده کنید. مثلاً به صفحه‌ی شخصی‌تان مراجعه کنید و از جعبه‌ابزار کارنامه استفاده کنید یا در سایت کانون مطالب درسی و مشاوره‌ای را پیگیری کنید.

بخوانید :   حل مشکلات خواب در سال کنکور

۵- مطالعه را به تجربه‌ای دلپذیر تبدیل کنید. مثلاً هنگام مطالعه چای بنوشید یا خوراکی مورد علاقه‌تان را بخورید و پس از مطالعه، به خاطر تلاش و ساعتی که مطالعه‌ی مؤثر داشتید به خودتان پاداش بدهید. به این ترتیب برای مطالعه لحظه‌شماری خواهید کرد. البته مراقب باشید تمرکز در مطالعه را فدای تفریح نکنید.

۶- در مورد کتاب‌هایی که مطالعه کردید مطلب بنویسید و آن را در اختیار دیگران قرار دهید؛ مثلاً در سایت کانون. چند جمله کفایت می‌کند. این کار به شما انگیزه و دید دقیق‌تری به مطالعه‌ی کتاب یا کتاب‌های دیگر می‌دهد.

اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در reddit
رددیت
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر