تاثیر معدل در کنکور ۹۹

تاثیر معدل در کنکور ۹۹ ؟

یکی از سوالات بسیار مهم داوطلبانی که میخواهند سال ۹۹ کنکور بدهند، تاثیر معدل در کنکور ۹۹ می باشد. همانطور که مطلع هستید تاثیر معدل در کنکور ۹۸ پس از کش و قوس های فراوان در جلسه ی آخر به صورت تاثیر مثبت، تصویب شد. اما همچنان هیچ تصمیم یا خبر جدی و رسمی برای کنکور سال ۹۹ اعلام نشده است.

همچنین رئیس سازمان سنجش نیز در مصاحبه ای از مشخص نشدن وضعیت تاثیر معدل تا کنون خبر داده است و در پاسخ به سوالات خبرنگاران، اعلام نموده است که بزودی و در جلسات بعدی شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم نهایی در این رابطه اتخاذ خواهد شد.

با توجه به تصمیمات ناگهانی سازمان سنجش، مجلس شواری اسلامی و شورای سنجش و پذیرش دانشجو، احتمال هر گونه تصمیم گیری در این خصوص وجود خواهد داشت.

تاثیر معدل در کنکور ۹۹ نیز وجود دارد .

در اینکه نمره سوابق تحصیلی در قبولی کنکور ۹۹ تاثیرگذار است، تردیدی نیست. اما نحوه و چگونگی این تاثیر سوال بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری ۹۹ است.

سوابق تحصیلی و معدل به دو صورت می تواند در قبولی اثرگذار باشد:

تاثیر مثبت معدل در کنکور

هر داوطلب دارای دو نمره متفاوت است. یک نمره حاصل آزمون کنکور است و دیگری مربوط به نمره سوابق تحصیلی است. چنانچه نمره سوابق تحصیلی موجب کاهش نمره کنکور شود، این نمره اعمال نمی شود.

در واقع تاثیر مثبت سوابق تحصیلی به مفهوم اینست که تنها در صورتی که نمره معدل و سوابق تحصیلی موجب ارتقا نمره کنکور شود، اعمال می شود. در صورت تاثیر منفی، نمره معدل در نظر گرفته نخواهد شد. به این ترتیب نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۹ ارتباط مستقیم با نمره کنکور دارد.

بخوانید :   انتخاب رشته کنکور سراسری سال 98

تاثیر قطعی معدل در کنکور

بدون توجه به نتیجه ای که داوطلب در کنکور کسب کرده است، نمره معدل و سوابق تحصیلی در تعیین رتبه اثرگذار است. تاثیر قطعی معدل در کنکور بدون توجه به مثبت یا منفی بودن آن اعمال می شود. در این صورت ممکن است این اثرگذاری همیشه به نفع داوطلبی که نمره کنکور بالاتری گرفته است، نباشد.

تا کنون بخشنامه ای مبنی بر تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ صادر نشده است. به نظر می رسد تا زمانی که زیرساخت ها برای این اثرگذاری مناسب نباشد، امکان اجرای تاثیر قطعی وجود نداشته باشد؛ پس امیدواریم طی هفته های آینده خبر تاثیر مثبت نمرات کتبی نهایی در کنکور ۹۹ را از طرف سایت سنجش منتشر شود .

در صورت تصویب نهایی تاثیر قطعی معدل در کنکور تنها راه برای داوطلبان با نمرات سوابق تحصیلی کمتر، ترمیم معدل کنکور است.

تاثیر معدل درکنکور شامل چه کسانی است؟

در حال حاضر تنها تاثیر مثبت معدل در کنکور مورد توجه بوده است.  بخشنامه تاثیر معدل در کنکور سال ۹۸ که آخرین بخشنامه صادر شده است این دو گروه از تاثیر معدل در  نمره کنکور معاف اعلام شده اند:

الف- افرادی که دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ دریافت کرده اند.

ب- افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال ۱۳۹۱ دریافت کرده اند.

تاثیر معدل در کنکور داوطلبان نظام قدیم و جدید

تاثیر معدل در کنکور طبق مصوبات و بخشنامه های منتشر شده برای داوطلبان نظام جدید و قدیم آموزشی به شرح زیر است:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال ۱۳۹۸ و در نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

بخوانید :   مشاوره کنکور آنلاین

ب- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ در نظام آموزشی قبلی اخذ نموده اند و امتحانات یک‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی می باشند.

سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت است.

تاثیر معدل در کنکور ۹۹ برای دارندگان مدرک پیش دانشگاهی

داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ اخذ نموده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت اعمال می‌شود. در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر ۳۰ درصد است وبه صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

توجه : تاثیر معدل در کنکور شامل دانش آموزان رشته های کاردانش و فنی حرفه ای نمی باشد. دانش آموزانی دارنده مدرک کار دانش و یا فنی حرفه ای که در یکی از رشته های (ریاضی یا تجربی یا انسانی) شرکت کنند ،این داوطلبان شامل تاثیر معدل در کنکور ۹۹ نمی باشند و اگر تمایل به اعمال تاثیر سوابق تحصیلی دارند باید در امتحانات نهایی رشته مورد نظر شرکت کنند.

بخوانید :   جمع بندی دروس پایه

نکته مهم: با توجه به اینکه در حال حاضر تنها در پایه دوازدهم امتحانات نهایی برگزار می شود، لذا معدل پایه دهم و یازدهم تاثیری در کنکور ۹۹ ندارد.


اگر همچنان سوال یا ابهامی در این زمینه دارید از طریق بخش نظرات با مشاورین ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری در google
گوگل پلاس
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس آپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در reddit
رددیت
اشتراک گذاری در pinterest
پینترست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر