آشنایی با روش‌های تندخوانی

آشنایی با روش‌های تندخوانی و به کار بستن نکات زیر مهارت تندخوانی را در شما تقویت می‌کند:

تندخوانی

مکث‌ و توقف‌ چشمان خود را حین مطالعه‌ی سطور کاهش دهید. منظور همان تمرکزهای لحظه‌ای  روی حروف و واژه‌ها است. ما هنگام خواندن هر یک از سطرهای یک متن چشمان خود را به صورت جهشی به سمت جلو حرکت می‌دهیم. اکنون به هر میزان که این مکث‌ها و جهش‌ها را کاهش دهیم، سرعت خواندنمان نیز افزایش می‌یابد. تعداد این توقف‌ها معمولاً در افراد کندخوان به ۷بار در هر سطر می‌رسد. اما شما می‌توانید این مکث‌ها را به ۳ بار در هر سطر کاهش دهید.

 هنگام مطالعه بهتر است چشمان خود را در طول سطرها حرکت دهید ونیازی به حرکت سر نیست. برای کاهش مکث‌ها می‌بایست حوزه‌ی دید خود را افزایش دهید. برای این منظور شما باید سعی کنید تا تصاویر واقع در گوشه‌ی چشمان خود را بدون این که به طور مستقیم به آن‌ها نگاه کنید، ببینید. اجازه ندهید در حین مطالعه، دیدتان دچار سرگردانی شود.

 واژه‌ها را گروه‌بندی کنید. ما آموخته‌ایم که چگونه حروف را با یکدیگر ترکیب کرده و کلمات را خوانده و درک کنیم. اکنون باید بیاموزیم که دسته‌ای از کلمات را با یکدیگر ترکیب کرده و یک جمله را در آنِ واحد بخوانیم و در قدم بعدی باید بیاموزیم که چگونه جملات را دسته‌بندی کرده و مفهوم کلی یک پاراگراف را استخراج کنیم. ثابت شده که دسته‌بندی واژه‌ها قوه‌ی ادراک و فهم را افزایش می‌دهد.

هیچ‌گاه به عقب بازنگردید. اغلب افراد عادت کرده‌اند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه‌ها و یا قسمت‌هایی از متن را که به درستی متوجه نشده‌اند،  بازخوانی می‌کنند. این کار فقط از سرعت خواندن شما می‌کاهد. شما می‌توانید با مطالعه‌ی تکمیلی، قسمت‌هایی را که به درستی متوجه نشده‌اید درک کنید. شاید با خودتان بگویید که این بازخوانی مجدد هم زمان می‌برد، اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت‌های درک نشده به مراتب وقت‌گیرتر از مطالعه‌ی مجدد یک مطلب به روش تندخوانی است.

هدفمند مطالعه کنید. هدف خود را از مطالعه‌ی هر مطلبی از پیش تعیین کنید. مشخص کنید که چه نوع اطلاعاتی را می‌خواهید کسب کنید. این کار سبب می‌‌شود تا شما اطلاعات غیرضروری و حاشیه‌ای را در فرایند مطالعه حذف کنید و مفاهیم کلیدی را مطالعه کنید.

ما برای نگاشتن مطالب ناگزیریم پاره‌ای دستورات نوشتاری و ساختار صحیح جملات را رعایت کنیم. اما هنگام خواندن نیازی به این کار نیست. ۴۰ تا ۶۰ درصد کل یک متن از واژه‌ها و حروف بی‌اهمیت و غیرضروری مانند حروف ربط و… تشکیل یافته است. بیاموزید تنها اسم‌ها و افعال را بادقت بخوانید. نکات و مفاهیم اصلی یک پاراگراف را یافته و آن را در ذهن بسپارید و جزئیات خارج از موضوع اصلی را حذف کنید.

با صدای بلند مطالعه نکنید. در محیط مطالعه‌ی خود هر عاملی را که موجب پرت شدن حواس شما می‌‌شود حذف کنید. هر میزان که شما با واژگان و اصطلاحات یک زبان آشناتر و مأنوس‌تر باشید درک بهتری نیز از متون نگاشته شده به آن زبان خواهید داشت،  بنابراین تا می‌توانید واژه و اصطلاح جدید بیاموزید.

تمرین و تمرین و تمرین کنید. تا می‌توانید تندخوانی را تمرین کنید. تندخوانی نیز هم‌چون سایر مهارت‌ها نیاز به تلاش و ممارست دارد. تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید، به این مفهوم که در حین خواندن مطلبی، در آن واحد به چیز دیگری فکر نکنید.

با توجه به این نکات ساده می‌توانید سرعت عمل خود را در خواندن افزایش داده و در وقت و انرژی خود صرفه‌جویی نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. زهرا سادات می گوید

    واقعا چطوری میتونم تند خوان باشم؟ من هر چی تلاش میکنم نمیتونم اصلا

    1. دکتر فضایلی می گوید

      تندخوانی یک مهارت است که باید برای دست یابی به آن بیشتر تمرین کنید تا این مهارت در شما ایجاد شود

نظر خودت رو ارسال کن

نظر شما چیه؟ همین الان نظرت رو برای ما ارسال کن